T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatları ile Valiliğimiz tarafından düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı Sayın Valimizin katılımları ile Devlet Tiyatro Salonunda gerçekleştirildi.
Eğitim Programına; Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Hitit Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Eşref Savaş Başcı, Vali Yardımcımız Erdoğan Kanyılmaz, Kaymakamlarımız, İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Naim Çetinkaya, Kurum Müdürleri, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Üyeleri, Çorum Belediyesi, Hitit Üniversitesi, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenleri, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler, psikologlar, din görevlileri, gençlik merkezi koordinatörleri ve liderleri katıldı.
Sayın Valimiz eğitim öncesinde yaptığı konuşmasında;
“Öncelikle Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programımıza davetimizi kabul eden her biri alanında söz sahibi değerli akademisyen hocalarımıza teşekkür ediyor, ilimize hoş geldiniz diyorum. Eğitim programımızın faydalı ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Bir ülkenin geleceğe güvenle bakması, yetiştirdiği gençliğin kendisiyle barışık, çevresiyle uyumlu, sağlıklı, duyarlı ve tutarlı olmasıyla mümkündür. Bu nedenle insanların sağlığını ve huzurunu bozan, huzur ve güven dolu yarınlara erişmesini engelleyen başta uyuşturucu olmak üzere her türlü zararlı alışkanlıkla mücadele en önemli önceliklerimizden biri olmalıdır.
Bağımlılıkla mücadele sadece emniyet ve asayişin konusu değil tüm toplumumuzu, kurumlarımızın tamamını ilgilendiren ve topyekûn mücadeleyi gerektiren bir husustur. Bağımlılıkla mücadelede iyi bir koordinasyon içerisinde önleme boyutlu çalışmalar yapmak çok önemli ve bunu önemsiyoruz. Bu nedenle Bağımlılıkla Mücadele İl ve İlçe Koordinasyon Kurullarımız, belediyemiz, üniversitemiz, ilgili tüm kurumlarımız ve STK’larımız ile birlikte yürütmüş olduğumuz önleme boyutlu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca Amatör spor kulüplerimiz, Satranç Federasyonu İl Temsilciliğimiz, Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu İl Temsilciliğimiz ile birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durması, vakitlerini verimli ve kaliteli bir şekilde geçirmelerini sağlayacak çalışmaları da yürütüyoruz.
Bağımlılıkla mücadelede bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmaya yönelik uzmanlar tarafından verilen eğitimler büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bu eğitim programını düzenliyoruz. Bizlere bu eğitimi verecek olan değerli akademisyen hocalarımıza davetimizi kabul ettikleri için tekrar teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Sayın Valimizin konuşmasının ardından, daha önceki yıllarda ilimizde Vali Yardımcılığı görevinde de bulunan Kamu Yönetimi ve Eğitim Uzmanı Dr. Ayhan Özkan’nın moderatörlüğünde, Lokman Hekim Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zehra Arıkan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berna Uluğ, Sivas
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Dilci, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Arslan ve Hayat Boşluk Kabul Etmez Bağımlılıkla Mücadele ve Eğitim Derneği Başkanı Dr. Mustafa Uzun tarafından Alkol Bağımlığı, Madde Bağımlılığı, Dijital Bağımlılık ve Tütün Bağımlığı konularında eğitimler verildi.
Eğitim sonrası gerçekleştirilen soru- cevap bölümünün ardından, Sayın Valimiz tarafından eğitim veren değerli hocalarımıza Teşekkür Belgesi tevdi edildi. Toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile eğitim programı sona erdi.